Kan emici böcekler veya insan kanıyla beslenen böcekler, insanlar ve evcil hayvanlar da dahil olmak üzere genellikle sıcakkanlı, memeli konakçıları tercih eden parazitlerdir. Bazı insanlar için kanla beslenen bu böceklerin ısırıkları kaşıntılı ve tahriş edici izler bırakabilir. Daha da kötüsü, bazıları hastalık patojenlerini taşırlar. Peki kanla beslenen bu böceklerden hangilerine dikkat etmelisiniz?

Aşağıdaki zararlılar, listenizin başında olması gereken ektoparazitlerdir (Bu canlılar konakçılarının dışında yaşarlar).

Sivrisinekler

Yetişkin sivrisinekler , tüylü kanatları ve geniş ağız parçaları olan küçük, uzun bacaklı uçan böceklerdir. Dişi sivrisinekler, kurbanlarının derisini delmek ve kanlarıyla beslenmek için bu iğneye benzer ağız ekipmanlarını kullanırlar. Dişi sivrisineklerin yumurtalarının gelişmesi için protein açısından zengin bir yemeğe ihtiyaçları vardır. Erkek sivrisinekler kanla beslenmedikleri için ısırmazlar. Sivrisinekler proteinlerini kurbanlarının kanından alırken, kanın pıhtılaşmasını önleyen bir salgı enjekte eder.

Sivrisinekler birden fazla canlıdan gelen kanla beslendikleri için, enfekte olmuş bir kişiden (hayvan veya insan) bazı hastalık patojenlerini alıp diğerin canlıya iletebilirler. Sivrisinekler, sıtma, Batı Nil virüsü dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların bilinen bulaştırıcılarıdır.

Sivrisinekleri kontrol etmeye yardımcı olmak için, üreme alanlarını engellemek için bahçenizdeki durgun suyu ortadan kaldırın. Kapılarınızın, pencerelerinizin ve beraberindeki sinekliklerin sıkıca oturduğundan emin olun ve gün batımından şafağa kadar sivrisinek aktivitesinin yoğun olduğu zamanlarda onları kapalı tutun. Ayrıca bir sivrisinek kontrol uzmanına da başvurabilirsiniz.

Tahta kurusu

Tahta kuruları, oval gövdeli küçük, kırmızımsı kahverengi böceklerdir. Genellikle gündüzleri çatlak ve yarıklarda saklanırlar. Tahmin edeceğiniz üzere geceleri kanla beslenmek için ortaya çıkarlar. Tahta kurularının ilk hedefi karşılaşacağı ilk sıcak kanlı bedenler olacakları için genellikle uyuyan bireylerdir.

Tahta kuruları kanla beslenmek için delici bir emici ağız kullanır ve vücutları yemekten sonra şişer ve donuk kırmızı olur. Sivrisinek veya pire ısırıklarına benzeyen tahta kurusu ısırıkları görüldüğünde profesyonel tıbbi yardım almalısınız.

Tabii ki ısırıklardan başka aranacak başka işaretler var . Bu nedenle, evinizdeki tahtakurularından şüpheleniyorsanız, yardım için bir tahtakurusu kontrol uzmanına başvurmanızı öneririz.

Pireler 

Pireler kırmızımsı kahverengi, kanatsız, zıplama yeteneğine sahip, kanla beslenen böceklerdir. Yetişkin pirelerin beslenmesi için ve bazı türlerinin de üremeleri için kana ihtiyaçları vardır.

Pireler genellikle evcil hayvanların ve sokak hayvanlarının dinlenme yerlerinin yakınında yaşar ve çoğalırlar. Evinizde pire varsa, evcil hayvanlarınızın yanı sıra kanınızla da beslenebilirler (bazı türler evcil hayvanları insanlara tercih eder). Pireler genellikle ayak bileklerinizi ve bacaklarınızın alt kısımlarını ısırır. Aşırı duyarlı bir kişi veya hayvanın tek bir pire ısırığı bile yoğun kaşıntı ve tahrişe neden olabilir.

Evinizdeki pirelerden kurtulmak için tüm evcil hayvan yataklarını/barınaklarını yıkayın veya gerekiyorsa değiştirin. Not: Yıkamadan önce malzemelerinizin üreticisinin talimatlarına bakın. Pire yumurtalarından, larva ve pupalarından kurtulmaya yardımcı olmak için, evcil hayvanların uyuduğu yerleri , odaların kenarlarını ve mobilya altlarını süpürün. Pire kontrolünün farklı aşamaları vardır. Birinci aşama Mevsim Çevre'nin müdahale edebileceği çevrenizdir. İkinci olarak ise evcil hayvan sahibiyseniz veterinerinize danışmanız gerekebilir.

Keneler

Keneler böcek değil, aslında örümcektirler. En yakın kuzenleri örümcekler ve akreplerdir. Ancak kenelerin birkaç türü sıklıkla insanların vücuduna konan ve kanla beslenen önemli ektoparazitlerdir. Türkiye'nin birçok bölgesinde kene vakalarına rastlanmakta ve sağlık kuruluşları tarafından bu konuda dikkatli olunması için sık sık uyarılar yapılmaktadır. Ayrıca, keneler sadece bir kez ısırıp gitmezler. Kendilerini insan veya hayvan vücuduna tutundurur ve doyuncaya kadar beslenirler. Bu birkaç gün sürebilir ve bu süreçte kene git gide büyür. Yetişkin bir kene kan emerek kendi boyutundan kat kat daha fazla büyüyebilme potansiyeline sahiptir.

Çalılık veya sık ağaçlık alanlarda yürüyüş yapıyor, piknik yapıyor veya kamp yapıyorsanız, eve döndükten sonra bir kene denetimi yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Kenelere karşı en iyi koruma onların vücudunuzu konak olarak kullanmalarına engel olmaktır. Uzun süre dışarıda kalacağınızı biliyorsanız mutlaka uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar, ayak bileklerinizi kapatan çoraplar ve şapka giyin.

Kanla beslenen bu böceklerden herhangi biri evinizi yuva yapmaya karar mı verdi? Hemen Mevsim Çevre'yi arayın. Ailenizi ve evcil hayvanlarınızı bu zararlılardan nasıl korumanız gerektiği konusunda size yardımcı olalım.