Bazı insanların sivrisinekler tarafından diğerlerinden daha fazla ısırıldığını fark ettiniz mi? 

Bu şanssız insanlardan biriyseniz, muhtemelen “Sivrisinekler beni neden bu kadar çok ısırıyor?” Diye merak ediyorsunuzdur.

Bu size zihninizin bir oyunu değil tabii ki... 

Araştırmalara göre sivrisinekler çeşitli nedenlerle bazı insanları diğerlerinden daha fazla ısırıyor. Laboratuar araştırmalarına göre , nüfusun yaklaşık yüzde 20'si diğer insanlara göre daha fazla ısırılıyor.

Ancak sivrisineklerin bazı insanları neden bu kadar çok ısırdığına geçmeden önce, birkaç sivrisinek gerçeğini açıklığa kavuşturalım:

  • Sadece dişi sivrisinekler ısırır çünkü verimli yumurtalar geliştirmek için insan kanına ihtiyaç duyarlar.
  • Bilim adamları ayrıca dişi sivrisineklerin antenlerinde bazı insan kimyasallarına güdümlü güçleri olduğunu keşfettiler .
  • Vücudumuz bu kimyasal izleri doğal olarak üretir ve sivrisinekler onları 35 metreye kadar algılayabilir.

İşte sivrisineklerin bazı insanları diğerlerinden daha fazla ısırmasına neden olan faktörlerden bazıları.

Kan grubu

Journal of Medical Entomology'nin bir çalışmasına göre, sivrisinekler O kanı olan insanlara, A Tipi kanı olan insanlara göre yaklaşık iki kat daha fazla konmaktadır. B Tipi kanı olan kişiler, spektrumun ortasında bir yere düşer. Ayrıca, insanların yaklaşık yüzde 85'i kan grubunu gösteren kimyasal bir sinyal salgılar.

Karbondioksit

Dişi sivrisinekler, maksiller palp olarak bilinen bir organı kullanarak, insan nefesiyle yayılan karbondioksitin kokusunu 35 metreden (yukarıda bahsedildiği gibi) alabilir. Daha yüksek oranda karbondioksit verme hacmine sahip insanları (genellikle daha büyük insanlar), sivrisinekleri diğerlerinden daha fazla çekiyor gibi görünüyor.

Isı ve Ter

Karbondioksitin yanı sıra sivrisineklerin laktik asit, ürik asit, amonyak ve terle yayılan diğer bileşikler gibi kokuları da alabildiği görülüyor. Ayrıca sıcak vücutları tercih ederler. Egzersiz, laktik asit ve ısı birikimini artırarak sıcak, terli bir vücudu sivrisinekler için neredeyse karşı konulmaz hale getirir. Hareket, sivrisinek ısırıklarını %50'ye kadar artırır.

Cilt Bakterileri

Araştırmalar, insan derisindeki belirli tür ve miktarlarda bakterinin sivrisinekleri çekebileceğini gösteriyor. Yeni yapılan bir çalışmada büyük miktarlarda bulunan bazı bakteri türlerinin daha çekici bir cilt ortaya çıkardığı görülüyor. Bu durum sivrisineklerin neden genellikle oldukça aktif bakteri kolonilerini barındıran ve kokan alanlar olan ayak bileklerimize ve ayaklarımıza çekildiğini açıklayabilir.

Giyim

Sivrisinekler, özellikle öğleden sonra geç saatlerde yiyecek kaynaklarını bulmak için gözlerini ve koku organlarını kullanan son derece görsel yaratıklardır. Lacivert, siyah ve kırmızı dahil olmak üzere belirli renkleri giymek, fark edilmenizi kolaylaştırabilir. Ve araştırmalara göre, koyu renklerin açık renklerden daha fazla sivrisinek çektiği gösterilmiştir.

Gebelik

Araştırmaya göre , hamileliğin son aşamalarındaki (28 artı hafta) kadınların sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığı hamile olmayan kadınlara göre daha fazladır. Olası bir açıklama, hamile kadınların yaklaşık yüzde 21 daha fazla karbondioksit solumasıdır.

Genetik

Araştırmalar, altta yatan bir genetik mekanizmanın sivrisinekler tarafından ısırılıp ısırılmadığınızı etkileyebileceğini düşündürmektedir. London School of Hygiene & Tropical Medicine'deki bilim adamları, bazı şanslı insanların genetik gibi görünen doğal bir sivrisinek kovucu ürettiğini ortaya çıkardı.

Sivrisinek Isırıklarını Nasıl Önleriz?

Sivrisinekler bazı insanlarda sadece kaşıntılı ısırıklar bırakmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığa neden olabilecek patojenleri de taşıyabilirler .

Yaz aylarında en rahat olmasa da sivrisinek ısırıklarını önlemenin en bariz yolu uzun kollu ve pantolon giymektir. Ek koruma için piyasada bulabileceğiniz yasal izinleri alınmış Sivrisinek Kovucu ürünleri kullanabilirsiniz.

Mevsim Çevre'ye durumunuzu değerlendirip bir kontrol planı geliştirerek evinizin içinde ve çevresinde sivrisinek mücadelesi yaptırarak da bir çözüm oluşturabilirsiniz.