Tüm kene türlerinin görünümlerinde küçük farklılıklar olmasına rağmen, çoğu şekil, boyut ve renk açısından birçok benzerlik taşır. Bu haşerelerin rengi kırmızımsı-kahverengi olma eğilimindedir ve gövdeleri oval biçimli bir görüntüye sahiptir ve kan emene kadar nispeten yassı bir şekildedirler. Gövdeleri, kan emdikten ve cilde tutunduktan sonra cilt üzeyinde daha kabarık bir görünüme sahiptir.

Vücudunuzdaki Keneleri Tanımlayın

Tüm kene türlerinin görünümlerinde küçük farklılıklar olmasına rağmen, çoğu şekil, boyut ve renk açısından birçok benzerlik taşır.Bu haşerelerin rengi kırmızımsı-kahverengi olma eğilimindedir ve gövdeleri oval biçimli bir görüntüye sahiptir ve kan emene kadar nispeten yassı bir şekildedirler. Gövdeleri, kan emdikten ve cilde tutunduktan sonra cilt üzeyinde daha kabarık bir görünüme sahiptir.

Bu zararlılar çok küçük olduklarından, bir kene ısırığını hemen tespit etmek zor olabilir . Ancak erken teşhis önemlidir, kene ısırmasına maruz kalan herkes aşağıdakiler gibi ciddi hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşıya kalır.

  1. Lyme hastalığı
  2. Kayalık Dağlar benekli humması
  3. Güney kene ile ilişkili döküntü hastalığı
  4. Kene kaynaklı tekrarlayan ateş
  5. Anaplazmoz
  6. Babesiosis
  7. Erlichiosis
  8. Tularemi

Kene kontrolünü ne zaman yapmalısınız?

Sizi ve ailenizi bir kene ısırığının tehlikelerinden korumaya yardımcı olmak için, yürüyüş yapmak, balık tutmak, kamp yapmak, avlanmak veya kenelere maruz kalmış olabileceğiniz herhangi bir açık hava etkinliği yaptıktan sonra mutlaka vücudunuzda bilhassa açıkta kalan bölgelerde kene kontrolü gerçekleştirin.

1. Hemen bir tarama yapın

Arabanıza binmeden veya evinize girmeden önce, gözle görülebilen kene için hemen tüm vücut taraması yapın. Keneler, el bilekleriniz, ayak bilekleriniz ve bacaklarınız gibi vücudunuzun saklanma noktalarından geçerek farklı bölgelere tutunabilir. Ayakkabılarınızı da incelemeyi unutmayın. Yanınızda biri varsa, bu haşere belirtileri için birbirinizin boyunlarını, sırtlarını ve giysilerinin arkasını kontrol edin. Vücudunuzda bir kene görürseniz, kenenin doğru şekilde çıkarılması için T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yönergelerini izleyin . İçeri girmeden önce keneleri kontrol etmek, istenmeyen haşereleri evinize sokmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

2. Daha kapsamlı bir kontrol yapın

Birkaç saat geçtikten sonra daha kapsamlı bir vücut muayenesi yapın. Bu, vücudunuza kilitlenen bir keneyi tespit etmeyi kolaylaştırabilir. Bu kontrol sırasında, sırtınız ve baldırlarınız gibi görülmesi zor bölgeleri kontrol etmek için vücudunuzu tamamen soyunup boy aynasında incelemeniz önemlidir. Bu haşereler vücudunuzun sıcak, karanlık bölgelerini tercih ettiğinden, koltuk altlarınız, kasıklarınız ve dizlerinizin arkası kene ısırıklarına karşı özellikle hassastır.

Uzun saçlarınız varsa, vücudunuzun saçınızın kapladığı kısımları kontrol ettiğinizden emin olun. Ardından, tıkanmış bir kene olabilecek herhangi bir kabarık şişlik için kafa derinizi ve kulaklarınızın arkasını kontrol edin. Kenenin giysilerinize veya halınıza düşmesini önlemek için bunu bir lavabo veya küvet üzerinde yapmanızı öneririz. Dışarıda size eşlik eden tüylü arkadaşlarınız varsa, kürkleri ve derileri üzerinde benzer bir kontrol yapın. Kene bulunursa ve önleyici tedbirler için evcil hayvanlar veteriner bakımı almak için veterinere götürülmelidir.

3. Giysilerinizi inceleyin

Soyunduktan sonra kıyafetlerinizi bir küvete veya duşa koyun ve saklanan keneleri yok etmek için iyice sallayın. Çoraplarınıza, ayakkabılarınıza ve pantolon paçalarınıza ekstra dikkat edin. Ardından, üreticinin talimatlarını izleyerek giysilerinizi hemen yıkayın ve kurutun. Isı, giysilerinizde kalan keneleri öldürmeye yardımcı olacaktır. Piknik battaniyeleri ve havlular gibi kenelere maruz kalmış olabilecek diğer yıkanabilir eşyalarla bu işlemi tekrarlayın.

4. Eşyalarınızı inceleyin

Keneler, doğrudan konakçılarından beslenen parazitler olduklarından, konaklarına yakın nesnelerde bulunabilirler. Buna giysiler, evcil hayvan kürkleri, çantalar ve temas edebileceğiniz diğer eşyalar dahildir. Gezilerinizde yanınıza aldığınız tüm çantaları, sırt çantalarını, kamp malzemelerini veya piknik sepetlerini inceleyin ve arabanızın koltuklarında veya size ulaşmaya çalışan paspaslarda olabilecek keneler için arabanızın içini kontrol etmeyi unutmayın.

5. Duş alın

Yukarıdaki dört adımı uyguladıktan sonra, tespit edilemeyen keneleri yıkamak için sıcak bir duş alın ve saçınızda veya vücudunuzda hâlâ saklanabilecek haşereler için daha kapsamlı bir kontrol yapın.

Keneler küçüktür ve birkaç gün görülmeyebilir. Vücudunuzdan ve eşyalarınızdan olası tüm keneleri çıkardığınızdan emin olsanız bile, herhangi bir kenenin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için birkaç gün boyunca yakından izleyin. Vücudunuzdaki herhangi bir keneyi çıkarmanız gerekiyorsa, ısırma sonrasında vücudunuzda oluşan döküntülere dikkat edin. Kene ısırmasından sonra hastalanırsanız, kızarıklık veya ateşiniz varsa bir sağlık uzmanına görünmenizi” öneririz

Yıl boyunca keneleri bahçenizden uzak tutma konusunda yardım için, kene kontrolü ile ilgili fiyat teklifi almak için MevsimÇevre® ile iletişime geçin.