Karınca istilası elbette bazı zararlar verir. Fakat bu küçük yaratıkların gerçekte ne kadar büyüleyici olduğunu öğrenmek sizi şaşırtacak!

Karınca istilası hızlı bir şekilde gerçekleşir. Belki ilk başta bir veya iki karıncayı fark edersiniz. Muhtemelen çok geçmeden ve siz farkına varmadan, mutfak tezgahınızdan geçen bir dizi karınca göreceksiniz. Peki karıncalarla mcadele için ilaçlama ne kadar etkili? Acaba problem ilaçlama ile giderilebilir mi? Sizce karınca sorununuz küçük bir problem mi yoksa bir istila mı? İşte tüm bunları hesaba katmaksızın gelin bu küçük yaratıkların gerçekte ne kadar büyüleyici olduğuna bir göz atalım.

Karıncalar hakkında bazı ilginç bilgiler için okumaya devam edin:

1. Karıncaları öldürmek zor olabilir

Koloni özellikli aile yapıları nedeniyle evinizi istila eden karıncaları öldürmek kolay değildir. Hatta kanatlı ya da siyah karıncalar, yakındaki bahçelerde veya evlerde kendilerine bağlı akraba kolonilerine sahiptir. Üstelik ateş karıncaları veya açık havada ve içeride yaşayabilen siyah karınca türleri farklı uygulamalar gerektiriyor. Dolayısıyla uygulamalar için yuvaların konumu ve hangi mevsimde olduğu büyük önem arz ediyor. Tabii ki bu konularda öğrenecek çok şey var. Fakat karınca istilası konusunda profesyonel bir destek almak, çözüme ulaşmak için daha avantajlıdır..

2. Karıncalar yaprak biti yetiştiriyor

İlk olarak bilinmesi gereken şey şudur: Karıncaların yaprak bitleri gibi bazı Homoptans türleri ile bir ilişkisi vardır. İkincisi, yaprak bitleri, karıncalara kendi besin kaynaklarından tatlı nektarı getirir. Üçüncü olarak ise karıncalar çeşitli avcılar ve yağmur gibi doğal unsurlara karşı yaprak bitlerine koruma sağlar. Aslında bu ilişki çok da simbiyotik bir ilişki değil. Çünkü yaprak bitleri karıncalara karşı sağladıkları fayda bakımından manüple edilebilen canlılardır. Karıncalar yaprak bitlerini ilaçladıklarını biliyor musunuz? Her şeyden önce bilimsel çalışmalarla elde edilen veriler bunu kanıtlıyor. Böylece yaprak bitleri yiyecek toplamada daha etkili ve dayanıklı hale geliyor. Başka bir ifadeyle söylersek, dayanıklı hale gelen yaprak bitleri karıncalar için daha çok besin topluyor.

3. Tür sayısı tahmin ettiğimizden daha fazla

Türkiye'de 2012 yapılan araştırmalar sonucu 306 olan karınca türü sayısının 370'i aştığı ortaya çıktı. Mesela yapılan bir çalışmada farklı karınca türlerinin bile aynı kolonide yaşayabildikleri ortaya çıktı. Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Kadri Kıran ile Doç. Dr. Celal Karaman'ın çalışmaları buna bir örnektir. Son tespit edilen karınca türü olan  Teleutomyrmex konuk olduğu kolonideki kraliçe karıncanın neredeyse üçte biri kadar bir hacme sahip. Üstelik tespit edilen bu yeni tür kraliçeye tutunarak onunla beraber besleniyor, onun yumurtladığı yere yumurtluyor.

4. Karıncalar karmaşık kültürlerde yaşar

Hepimiz karınca kolonilerinin bir kraliçesi ve işçileri olduğunu duymuşuzdur. Ancak karıncalar bundan çok daha karmaşık sistemlerde yaşarlar. Hatta bazı karınca türleri bahçıvandır ve koloniyi beslemek için yuvalarında mantar yetiştirir. Diğer karınca türleri "düşmanlarını" köleleştirebilir veya kolonilerine sızabilir. Örneğin Bothriomyrmex decapitans'ın kraliçesi, rakip koloninin kraliçesini öldürür. Sonra kolonideki karıncaların kendisini yakalamasına izin verir. Yakalanıp götürüldüğü yerde ise kendi yumurtalarını bırakmaya başlar. Sizce de çok ilginç değil mi?

5. 12.000'den fazla karınca türü vardır

Yeryüzünde var olan çok sayıda karınca çeşitliliği neredeyse ölçülemez boyutlardadır. Nüfus bakımından iğnesi olmayan küçük siyah karıncalardan dev kırmızı ateş karıncalarına kadar yaklaşık 100 trilyon karınca olabileceği söyleniyor.

Mevsim Çevre olarak biz, mülkünüzü korumak ve hedef zararlıları etkisiz hale getirmek için bilimsel teknikler kullanıyoruz.
Mülkünüzde veya evinizde ne tür bir karınca olursa olsun, karıncalar başınızı belaya soktuysa, profesyonelleri aramanın zamanı gelmiş olabilir. Mevsim Çevre® karınca problemlerinizi tespit eder ve sizi onlardan kurtarır.