KOKULU EV KARINCALARI NERELERDE BULUNUR?

Kokulu ev karıncalarına bir çok bölgede rastlamak mümkündür. Bu karıncalar açık havada bulunabilir ve genellikle evler ve diğer kapalı yapılara girerler.

Açık havada, kokulu ev karıncaları, kayaların, tahtaların, kütüklerin ve malçların altında yuva yapar ve koloniler kurar. Hem gündüz hem de gece aktiftirler ve yiyecek ararlar ve sıcaklıklar 20 ile 30 derece arasında değiştiğinde daha sık  görünürler.

Renk: Kahverengi veya siyah.

Davranış: Kokulu ev karıncaları, binlerce işçi ve çok sayıda kraliçe içeren devasa koloniler geliştirebilir. Bu türün kontrolü zor olabilir. Ve Kokulu ev karıncaları tatlı karınca yemleriyle beslenecek olsa da , koloni çok büyük olduğu için izleri takip etmek ve yuva alanlarını doğrudan tedavi etmek daha hızlıdır.

İç mekanlarda, bu karıncalar nem ve sıcaklık kaynaklarının yakınında yuvalar kurar. Genellikle duvarlardaki çatlaklara ve boşluklara doğru çekilirler, ancak böcekler tarafından içi boşaltılmış ahşap alanlarda bile yuva yapabilirler . Onları içeride bulabileceğiniz diğer yaygın yerler arasında halı altı, tuvalet kenarları ve dolaplar veya çekmeceler bulunur. Kokulu ev karıncalarının yağmur dönemlerinden sonra içeride görülme olasılığı daha yüksektir.

Evin içinde bulunan birkaç işçi karınca mutlaka bir istilaya işaret etmez - sadece dışarıdaki bir yuvaya dönmek için yiyecek arıyor olabilirler. Bununla birlikte, bu türün kanatlı üremeleri tipik olarak Mayıs ve Temmuz ayları arasında görülür. Bu karıncalar içeride görülüyorsa, muhtemelen evin bir yerinde bir yuva vardır.

Kokulu ev karıncaları, genellikle binaların tabanlarında, döşeme tahtalarında veya halılarda, ağaçlarda ve kaldırımlarda görülebilen köklü patikalarda seyahat eder. Bu yollar, yiyecek arama ve besleme alanlarını yuvalama alanlarına bağlar.

KOKULU EV KARINCALARINI NE ÇEKER?

Diğer birçok zararlı gibi, kokulu ev karıncaları da üç ana şeye çekilir: yiyecek, barınak ve su.

Kokulu ev karıncaları hemen hemen her şeyle beslenir. Açık havada, yaprak bitleri ve et böceği gibi diğer böcekler tarafından üretilen özsuyunu tercih ederler , ancak bitki nektarını ve hatta küçük ölü hayvanları veya ölü böcekleri de yiyebilirler.

Bu karıncalar şekerli yiyecekleri tercih ederler ve birçok yaygın kiler ürününün yanı sıra köpek maması ve yağı da yiyebilirler. İç mekanlarda yiyecek ararken, mutfak veya banyodaki çöp kutularının içinde veya yakınında görülebilirler.

KOKULU EV KARINCALARI TEHLİKELİ MİDİR?

Kokulu ev karıncaları tehlikeli değildir. Evinize girdiklerinde, istilayı yönetmeniz gerekeceğinden ve istila edilmiş yiyecekleri atmanız ve değiştirmeniz gerekeceğinden, daha fazla rahatsızlık verirler. Bununla birlikte, kolonileri çok büyük olduğundan ve alt kolonilerin üyelerine karşı saldırgan olmadıklarından, tespit edilmezse istilalar hızla bir sorun haline gelebilir.

Bu karıncalar başka bir nedenden dolayı da baş belası olabilir çünkü adlarına uygun yaşarlar. İşçi karıncalar ezildiklerinde, birçok insanın çürük hindistan cevizi gibi koktuğunu söylediği kötü bir koku üretirler .

KOKULU EV KARINCALARI ISIRIR MI?

Neyse ki, kokulu ev karıncaları nispeten uysaldır ve insanlar için bir tehdit oluşturmazlar. İğneleri yoktur ve yalnızca tehdit edildiklerini veya kışkırtıldıklarını hissettiklerinde veya yuvaları bozulduğunda ısırırlar.

KOKULU EV KARINCALARINDAN NASIL KURTULUR

Kokulu ev karıncalarının evinizin içinde veya yakınında koloniler kurmasını önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç temel adım vardır. Bunlar şunları içerir:

  1. Yuvalama alanı olarak hizmet edebilecek kereste, tuğla veya diğer döküntü yığınlarını ortadan kaldırmak
  2. Peyzaj malçını 5 cm'den daha az kalınlıkta ve temellerden en az 30 cm uzakta tutmak
  3. Sulama sistemlerinin doğrudan evinizin temeline püskürtmemesini sağlamak
  4. Evin dış kısmında mümkün olduğu kadar çok çatlağın kapatılması
  5. Evinize dokunmalarını önlemek için ağaç ve çalı dallarını budanmış halde tutmak
  6. Lavaboların altında ve küvet veya tuvaletlerin yakınında herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmek ve onarmak
  7. Evcil hayvan maması dahil gıdaların hava geçirmez kaplarda saklanması
  8. Çöp kutularının sıkıca kapatılmasını sağlamak
  9. Tüm gıda alanlarını silmek ve kırıntıları temizlemek
  10. Olukları yaprak ve döküntülerden arındırmak.

Kokulu ev karıncalarını etkin bir şekilde kontrol etmek için ana koloni ve tüm alt koloniler bulunmalı ve etkisiz hale getirilmelidir. Bu nedenle , durumu değerlendirmeye yardımcı olması için Mevsim Çevre® gibi bir haşere kontrol şirketiyle iletişime geçmek en iyisidir . İstilayı gidermek için düzenli uygulamalar gerekebilir.

Bazı problemler için yemler etkili bir çözüm olabilir. Burada da karıncaların çoğalma hızı ile yemin etki gücü ve süresinin iyi ayarlanması gerekir. Çünkü yemin etkili olması için bazı örneklerde birkaç uygulama gerekebilir. Haşere kontrol uzmanlarımız yemlerin uygun noktalara yerleştirilmesi ve koloninin gerçekten yok edilip edilmediğini belirlemesi için Mevsim Çevre®'yi hemen arayın.